Zapobieganie łysieniu – czy jest możliwe?

Zapobieganie łysieniu – czy jest możliwe?

Patrzysz w lustro na przerzedzające się włosy i zastanawiasz się czy można temu zapobiegać? Czy jednak to proces nieunikniony i wkrótce dołączysz do całkiem sporej grupy ludzi, którzy są łysi, niekoniecznie z własnego wyboru? Wbrew pozorom rozwiązanie tego dylematu nie jest aż tak kłopotliwe.

Aby skutecznie zapobiegać łysieniu, trzeba najpierw wiedzieć czym tak naprawdę taki stan rzeczy jest powodowany. Okazuje się, że główna przyczyna leży w nieprawidłowej pielęgnacji. To od niej bardzo wiele w kwestii wyglądu naszej fryzury zależy.

Jak myjesz głowę?

To pierwsze pytanie, które powinieneś sobie zadać. Istnieje kilka typów fryzur (chociażby włosy suche, normalne, przetłuszczające się, czy całkiem odrębna kategoria – farbowane). Każda z nich wymaga nieco innego podejścia do kwestii ich mycia. Tak na przykład włosów normalnych w żadnym wypadku nie należy myć za często. Wcale im to nie pomaga. Większość szamponów ma tak skonstruowany skład, że w większym natężeniu poszczególne składniki mogą nam co najwyżej zaszkodzić. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku włosów, które się przetłuszczają. Tutaj należy się im codzienne mycie. Szampony do tego przeznaczone mają bezpieczny skład. Odrębną kwestię stanowi wykorzystywanie odżywek. Nasza fryzura będzie nam wdzięczna za ich wykorzystywanie. Efektem będą wzmocnione włosy, które nie będą zostawać w dużych ilościach na szczotce.

Przestań je osłabiać!

W gruncie rzeczy, to my sami często doprowadzamy się do łysienia. Chociażby poprzez stosowanie suszarek i preparatów do stylizacji fryzur. Szczególnie te ostatnie w poważny sposób osłabiają włosy. Odrębną sprawę stanowi zbyt częste farbowanie. Na szczęście istnieją specjalne szampony właśnie dla tak urozmaicanych fryzur. Nasze włosy mogą być również osłabiane przez choroby i stres. Na ten pierwszy czynnik nie zawsze mamy wpływ. Możemy jedynie wzmacniać swój układ odpornościowy, tak aby unikać chociażby grypy, która też negatywnie działa na stan włosów. Stresu też należy unikać, bo osłabia on fryzurę.

Zapobieganie łysieniu to także dbałość o jak najmniejszą ilość chemikaliów docierających do skóry głowy. Farby do włosów, ale i niektóre szampony mogą je zawierać. Ważne jest odpowiednie szczotkowanie włosów. Często robimy to machinalnie, niemal je wyrywając – to też je osłabia.

Zapobieganie łysieniu – jak to robić?

Parę porad podane już zostało powyżej. Ważna jest też odpowiednia dieta. Powinna zawierać wszystkie te składniki odżywcze, które są potrzebne naszym włosom (między innymi żelazo, cynk i witaminy z grupy B). Można również stosować preparaty, które mają zapobiegać łysieniu. Przykładem jest Procerin. Dostępny w dwóch formach. Obie z nich działają na jeszcze jeden istotny czynnik powodujący łysienie – DHT (forma testosteronu).

Generalnie rzecz biorąc, zapobieganie łysieniu wymaga od nas przede wszystkim regularności, ale i pewnej świadomości, co może szkodzić naszej fryzurze. I to właśnie na te czynniki powinniśmy uważać. Warto też wzmacniać włosy tak, aby nie wypadały zbyt łatwo.