Wypadanie włosów – przyczyny, które ten stan wywołują

Wypadanie włosów – przyczyny, które ten stan wywołują

Tracimy włosy – to fakt. W pewnym wieku dzieje się w to w nadmiernej ilości doprowdzając do łysienia. Pytanie brzmi, dlaczego właściwie dochodzi do takiej sytuacji. Jakie są przyczyny wypadania włosów?

Pierwszą z nich jest... natura. Cykl życia włosa jest tak „skonstruowany”, że po okresie wzrostu przychodzi czas, kiedy po prostu wypada. Nie ma w tym nic dziwnego, ani też nie powinno nas to martwić. Dziennie, liczba włosów, które wypadają waha się od 100 do 150 sztuk. Problem pojawia się w momencie, gdy liczba ta zaczyna drastycznie rosnąć.

Wszystkiemu winne hormony

To one są odpowiedzialne za wiele nieprawidłowości w działaniu naszego organizmu. Nie inaczej jest z włosami. Tutaj jednak sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. W przypadku mężczyzn (zdarza się, że i pań) głównym winowajcą odpowiedzialnych za wypadanie włosów jest DHT. To aktywna forma testosteronu, która w znacznym stopniu osłabia mieszki włosowe, doprowadzając do tego, że nie są one w stanie „produkować” włosów. I to właśnie na tym związku skupia się walka z łysieniem. Istnieje wiele preparatów, czy urządzeń (chociażby laserowy grzebień Vivicomb), których głównym zadaniem jest walka z DHT.

W przypadku pań sytuacja wygląda nieco inaczej. Estrogeny w nadmiernej ilości powodują to, że włosy nie wypadają. Przykładem takiego stanu rzeczy jest okres ciąży, kiedy ten hormon jest w znacznej ilości w organizmie kobiety. Po urodzeniu dziecka poziom spada, czego skutkiem ubocznym jest wypadanie włosów. Przyczyny łysienia są w tym okresie jednak łatwe do ustalenia, a więc problem ten można z powodzeniem leczyć.

Wypadanie włosów – przyczyny: stres i zła dieta

To kolejne dwie przyczyny wypadania włosów. Częściej występują one u kobiet. W tym pierwszym wypadku mowa przede wszystkim o przedłużającym się stresie – powiązanym chociażby z męczącą pracą. Zła dieta dla włosów odznacza się przede wszystkim brakiem istotnym składników odżywczych. Tutaj bardzo często zapominamy o witaminach z grupy B, czy też żelazie. Rozwiązań tego problemu jest co najmniej kilka. Na pewno pomoże zmiana w diecie, jak również suplementacja wzmacniająca włosy. Można też stosować konkretne preparaty zawierające potrzebne fryzurze składniki (na przykład Provillus). Na szczęście akurat te dwie przyczyny wypadania włosów, można stosunkowo łatwo wyeliminować.

Choroby też mają wpływ na stan włosów

Z tą przyczyną sytuacja jest dużo trudniejsza. Co prawda część chorób w minimalnym stopniu wpływa na to czy włosy będą wypadać w większej ilości (chociażby grypa, czy „zwykłe” przeziębienie), ale jest ich stosunkowo mało. Spora jest za to grupa takich chorób, które to prowadzą do łysienia. Nie dość, że same w sobie są trudne do wyleczenia (na przykład schorzenia autoimmunologiczne), to jeszcze wypadanie włosów może być nieodwracalne. Wtedy jedynym rozwiązaniem pozostają peruki. W kategorii chorób można również zmieścić zatrucia toksycznymi substancjami. Generalnie rzecz biorąc te ostatnie mają ogromny wpływ na stan naszej fryzury (potrafią zresztą poważnie spustoszyć nasz organizm). Tutaj walka z wypadaniem włosów jest dużo bardziej skomplikowana. Nie zawsze na przykład wystarczy wyeliminowanie szkodliwej substancji z naszego najbliższego otoczenia. Czasem potrzebne jest długotrwałe leczenie, które nie zawsze może przynieść spodziewane efekty.