Wypadanie włosów – jakie zastosować leczenie?

Nadmierne wypadanie włosów może być powodem osobistej tragedii. Koszmarem, który odciska poważne piętno, odbierające radość życia oraz druzgocąc poczucie własnej wartości. Dlatego z taką starannością wiele osób obserwuje rynek, starając się dostrzec choć niewielkie światełko w tunelu. Każda pozytywna informacja o tym, że wypadanie włosów można szybko i bezboleśnie zatrzymać jest na wagę złota.

Wypadanie włosów: leczenie

Na samym początku trzeba podkreślić, że nie ma jednej, niezawodnej metody leczenia łysienia dla każdego. Każdy przypadek jest indywidualny oraz powinien być rozpatrywany w szczegółowy sposób.

Podstawą do terapii zakończonej sukcesem jest dowiedzenie się, jaka jest przyczyna łysienia oraz wdrożenie takich metod, które odpowiedzą dokładnie na potrzeby utożsamiane z daną sytuacją. Pod uwagę należy w tym temacie wziąć również nasze możliwości finansowe oraz sposób stosowania danego środka, które też muszą odpowiadać naszym potrzebom.

Przeszczep – metoda inwazyjna

Do jednych z najbardziej inwazyjnych metod, należy chirurgiczne pobieranie skóry wraz z cebulkami z tyłu głowy oraz ich przeniesienie na obszar pozbawiony włosów. Taka metoda jest stosowana, gdy proces łysienia jest najbardziej zaawansowany oraz gdy inne metody leczenia wypadania włosów niosą niewielką szansę powodzenia.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a do jego kwalifikacji niezbędna jest konsultacja lekarska. Po jego wykonaniu trzeba odczekać około 10-14 dni do czasu, aż skóra głowy się w podstawowym stopniu zagoi. Jednak już po 24-godzinach można zdjąć opatrunek. Na efekty nie trzeba długo czekać: kilka miesięcy wystarczy, by włosy zaczęły być widoczne, a długość około 9-12 centymetrów osiągają już po pół roku.

Jaki jest dodatkowy atut tej metody? Przede wszystkim taki, że zabieg daje trwałe efekty. Jeśli jest przeprowadzony prawidłowo, mieszki włosowe przez lata produkują włosy. Tylko niekiedy wskazane jest leczenie farmakologiczne, które pozwala zachować włosy z pozostałych obszarów (z przodu głowy, gdzie nie przeprowadzono zabiegu) przed wypadnięciem.

Niestety jest dość sporo wad tej metody walki ze skutkami łysienia. Podstawa to pozostała po zabiegu spora blizna, która w jednoznaczny sposób określa swoje pochodzenie. Niektóre osoby są również narażone na nienaturalne poszerzanie blizn. Ponadto nie wszyscy mogą poddać się badaniu. Gotowość finansowa to za mało, by uzyskać w ogóle gwarancję, że zabieg się uda.

Tabletki na łysienie

To bardzo prosty sposób próbujący poradzić sobie z problemem nadmiernego wypadania włosów. Dostępny w wersji dla kobiet oraz mężczyzn w opakowaniach o różnej pojemności oraz pod postacią tabletek o rozmaitym składzie. Bardzo popularnym producentem oraz jednocześnie marką tabletek na łysienie jest Procerin, tabletki na łysienie męskie. Osoby, które nie akceptują pastylek, mogą skorzystać z preparatu w wersji wygodnego do wcierania w skórę głowy serum. Preparat ten dedykowany jest problemowi wypadania włosów na tle genetycznym i hormonalnym. Blokuje negatywne oddziaływanie DHT, w ten sposób oddziałując bezpośrednio na przyczynę wypadania włosów u mężczyzn.

Ciekawą propozycją są również tabletki na łysienie Provillus, które dostępne są w wersji dla kobiet oraz mężczyzn. Wyróżniające się w pełni naturalnym składem oraz pełną ochroną przed skutkami ubocznymi typowymi dla alternatywnych preparatów na łysienie. Provillus dostosowano dokładnie do potrzeb skóry osoby je stosującej.

Płyny do stosowania zewnętrznego

Oprócz tabletek, które stosuje się od środka, w sprzedaży dostępne są też specjalne płyny na łysienie do wygodnej aplikacji zewnętrznej. Produkty te posiadają różny skład, wyróżniają się przeznaczeniem oraz sposobem działania.

Działanie oparte na Astressin-B wykazuje płyn o nazwie Spectral.F7, który powstrzymuje łysienie oraz stymuluje porost nowych włosów. Liczne badania przeprowadzone między innymi na myszach udowadniają, że substancja ta szybko intensyfikuje wzrost nowych włosów. To rozwiązanie nowoczesne i rewolucyjne. Śledząc wpisy w internecie potwierdzają, że produkt ten skutecznie zapełnił niszę wśród propozycji na łysienie.

Podobną skuteczność wykazuje Spectral.RS wykorzystujący nowoczesną technologię nanosomową docierającą bezpośrednio w odpowiednie obszary, gdzie rozpoczyna się problem łysienia oraz substancję czynną o działaniu podobnym do Minoxidilu. Został stworzony specjalnie z myślą o tych, którzy nie chcą sięgać po preparaty z tym składnikiem, prowadzące do wielu skutków ubocznych. Jest wolny od szkodliwych chemikaliów oraz bardzo przyjemny w użyciu.

Szampony i odżywki na łysienie

Na tle skoncentrowanych płynów, bardzo ważną pozycję zajmują również szampony przeciwko łysieniu. Dzięki nim każdego dnia można dbać o to, by wypadanie włosów stało się mniej problematyczne, a sam kłopot możliwie szybko się rozwiązał, nie doprowadzając do nadmiernego przerzedzenia fryzury.

I tak, bardzo kompleksowe działanie wykazuje szampon Revita, który w odróżnieniu od innych podobnych preparatów na rynku wykorzystuje technologię nanosomową, pozwalającą na bezpośrednie dotarcie czynnym substancjom w miejsce problemu. Dodatkowy atut jest taki, że szampon Revita powstał w 100% na bazie naturalnych składników. Dzięki temu można zapomnieć o wszelkich skutkach ubocznych towarzyszących leczeniu nadmiernego wypadania włosów.

W połączeniu z szamponem warto stosować odżywkę do włosów. Jest to preparat, który wykorzystuje botaniczne komórki macierzyste. W ten sposób skutecznie powstrzymuje łysienie oraz stymuluje cebulki do porostu nowych włosów. Innowacyjność produktu potwierdza także wykorzystanie mikrosfer, które stoją na straży powolnego, a jednocześnie odpowiednio wymierzonego uwalniania składników.

Technologia laserowa na łysienie

Nadmierne wypadanie włosów u mężczyzn czy u kobiet leczy się również terapią laserową. Przykładem bardzo praktycznego urządzenia jest grzebień ViviComb, który wykorzystuje niskoenergetyczne światło laserowe (LLLT), zatrzymujące łysienie, aktywizujące ponowny wzrost włosów oraz sprawiający, że fryzura staje się zdecydowanie gęstsza i piękniejsza.

Co ciekawe metoda jeszcze kilkanaście miesięcy temu dostępna tylko w renomowanych salonach odnowy biologicznej, teraz jest dostępna dla każdego w domu. W dużo niższej cenie oraz pod postacią wygodnego i łatwego w użyciu produktu.

ViviComb zapewnia zadowalające efekty w 90% przypadków, a jego skuteczność potwierdza znana z dokładnego, a jednocześnie restrykcyjnego traktowania FDA (Food and Drug Administration). W ocenie amerykańskiej instytucji, ViviComb został uznany za urządzenie o potwierdzonym działaniu blokującym łysienie.

Peruki i treski

Oprócz prób zatrzymania naturalnych włosów, łysienie jest również maskowane. W takich sytuacjach sięga się po włosy naturalne, z których wykonuje się peruki oraz treski, poprawiające wygląd poprzez zakrycie głowy z przerzedzonymi kosmykami.

Dzisiaj peruki wykonuje się na cienkich i - jak twierdzą producenci - wygodnych w noszeniu siatkach lub na tak zwanych mikroskórach. Większość z nich nie daje pełnej swobody: nie można być ich pewnych w wietrzną pogodę, w trakcie pływania, czy nawet zabawy z dzieckiem. Jednak są też i takie, które w dość wierny sposób imitują naturalne włosy. Niestety prawda jest taka, że nigdy nimi nie będą. Dlatego większość z nas robi wszystko, by życie fryzur utrzymać jak najdłużej się da. Sposobów jest przecież wystarczająco wiele...