Sposoby leczenia łysienia

Wiadomo - jest bardzo wiele rodzajów łysienia, a każdy leczy się w inny sposób. Inaczej przebiega terapia w przypadku łysienia od podłożu zdrowotnym, inaczej - dziedzicznym, a jeszcze inaczej - psychicznym. Przedstawię pokrótce różne formy leczenia, przypinając je do danego typu łysienia.

1. Minoksydyl, finasteryd, nanoxidil, aminexil

To podstawowe leki w przypadku łysienia androgenowego. Minoksydyl stosuje się także na łysienie plackowate, anagenowe oraz telogenowe.

Minoksydyl - stymuluje mieszki włosowe, odwraca proces miniaturyzacji włosów. Blokuje DHT - substancję odpowiedzialną za łysienie androgenowe.

Finasteryd - przeznaczony jest wyłącznie dla mężczyzn, jego główne działanie polega na blokowaniu wydzielania DHT.

Nanoxidil - jest ulepszoną cząsteczką minoksydylu. Jego masa cząsteczkowa jest mniejsza od masy minoksydylu, stąd skuteczniej dociera on do głębszych warstw skóry, jest bardziej trwały. Ponadto nie posiada skutków ubocznych, jak minoksydyl.

Aminexil - uaktywnia włosy w fazie anagenu, hamuje włóknienie okołomieszkowe - tworzenie się kolagenu wokół nich, stąd mieszki włosowe mogą dłużej przetrwać.

2. Kortykosteroidy

Typ łysienia: całkowite, trakcyjne, plackowate.

Leczenie kortykosterydami skupia się na działaniu przeciwzapalnym, immunosupresyjnym i antyproliferacyjnym. Zwiększają one produkcję hormonu wytwarzanego przez nadnercza. Doskonale radzą sobie w przypadku łysienia o podłożu autoimmunologicznym.

3. Leczenie światłem laserowym

Typ łysienia: większość rodzajów łysienia, zwłaszcza: androgenowe, trakcyjne, telogenowe, anagenowe, plackowate.

Polega na poddaniu mieszków włosowych działaniu lasera o małej mocy, który docierając w głąb skóry, rozpoczyna proces leczniczy. Niskoenergetyczna wiązka laserowa działa biostymulująco, inicjując wzrost produkcji ATP. Laser zwiększa aktywność komórek, wprowadza włosy w fazę aktywnego wzrostu, odwraca proces miniaturyzacji włosa, stymuluje odrost nowych włosów.

4. Fotochemioterapia

Typ łysienia: plackowate.

Fotochemioterapia to połączenie fototerapii z chemioterapią. Leczenie polega na podaniu psoralenu - substancji fotouczulającej oraz wystawieniu jej na działanie światła ultrafioletowego.

5. Terapia z użyciem pola magnetycznego

Typ łysienia: androgenowe, plackowate.

Leczenie odbywa się na zasadzie stymulacji komórek za pomocą pola magnetycznego o niskiej indukcji. Terapia ta ma bardzo szerokie zastosowanie. Uważa się, że podnosi ona m.in. aktywność ATP, wzmacnia układ immunologiczny, przyspiesza metabolizm i przepływ krwi, przez co następuje szybszy transport składników odżywczych do cebulek włosa.

6. DCP

Typ łysienia: plackowate.

Terapia ta polega na aplikowaniu substancji o nazwie DCP na skórę głowy, w celu wywołania reakcji alergicznej. Substancja uczulająca powoduje podrażnienie skóry, łuszczenie, swędzenie oraz ostatecznie - porost włosów.

7. Przeszczepy włosów

Typ łysienia: większość rodzajów łysienia, zwłaszcza: bliznowaciejące, androgenowe, trakcyjne.

Niewielkie płaty skóry pokrytej włosami pobierane są z danej części głowy (najczęściej tylnej, niewrażliwej na DHT) oraz przeszczepiane w kilku sesjach w miejsca łysienia. Przeszczepy są jak dotąd najskuteczniejszą formą leczenia łysienia.

8. Suplementacja

Typ łysienia: większość rodzajów łysienia, zwłaszcza: poporodowe, androgenowe, telogenowe, anagenowe.

Przyczyną łysienia mogą być także niedobory określonych pierwiastków w organizmie. Suplementacja polega głównie na podawaniu witamin, z wyłączeniem witaminy A. Dietę uzupełnia się żelazem, biotyną, cynkiem oraz proteinami. W łysieniu poporodowym suplementacja obejmuje podawanie hormonu tarczycy, progesteronu oraz estradiolu.

9. Preparaty kosmetyczne

Typ łysienia: większość rodzajów łysienia.

Stosuje się je głównie jako dodatek do podstawowej terapii. Szampony, odżywki, olejki bądź kremy zawierają często nanosomy bądź inne cząsteczki, mające za zadanie wnikanie w głąb skóry oraz zainicjowanie porostu włosów.

10. Leki z grupy SSRI

Typ łysienia: trichotillomania.

Terapia uwzględniająca podawanie leków antydepresyjnych, w celu zwiększenia stymulacji komórek, pobudzenia ich za pomocą serotoniny. Działanie tych leków prowadzi do zwiększenia stężenia serotoniny. W taki sposób leczy się m.in. przyczyny depresji, uważanej za jeden z czynników trichotillomanii.

11. Psychoterapia

Typ łysienia: trichotillomania.

Jedną z metod leczenia trichotillomanii jest terapia behawioralno-poznawcza. Ma ona za zadanie identyfikację czynników stresogennych, fobii, lęków, myśli przez pacjenta, korygowanie w nich błędów oraz zapoznanie się z technikami treningowymi, pomocnymi w ujarzmieniu tych czynników. Dużą rolę odgrywa lekarz prowadzący, który ma za zadanie motywować pacjenta do określonych zadań, zachowań, itp. Ważne jest także umocnienie wprowadzanych, prawidłowych zachowań.