Łysienie u mężczyzn, łysienie u kobiet

Może wydawać się, że przebiega ono u obu płci w taki sam sposób. Okazuje się, że jednak nie. Ostatnio zapoznałem się z ciekawymi badaniami - na temat różnic w przypadku łysienia u mężczyzn, a u kobiet. Wnioski zostawię na koniec, a tymczasem...

Trochę psychologii

Wypadanie włosów może być jednym z najbardziej dotkliwych wydarzeń w życiu człowieka, jeśli chodzi o poczucie własnej wartości i sposób postrzegania przez innych. Wyniki badań wskazują, że mężczyźni:

Wykazano również, że im bardziej zaawansowane jest łysienie - tym efekty te pogłębiają się. Następnie skupiono się na porównaniu postrzegania łysiejących mężczyzn do tych, którzy posiadali włosy. Mężczyźni dotknięci problemem łysienia byli postrzegani jako:

W przypadku kobiet skutki utraty włosów były jeszcze bardziej drastyczne niż u mężczyzn (skutki społeczne i emocjonalne, poświęcenie uwagi włosom oraz próby zakamuflowania wypadających włosów). Nie powinien dziwić więc fakt, że odbudowa włosów stała się wielomiliardowym biznesem na świecie.

Łysienie androgenowe - jak to jest u kobiet, a jak u mężczyzn?

Za łysienie androgenowe odpowiedzialne są męskie hormony - androgeny. Nadprodukcja testosteronu przekłada się w tym przypadku na dodatkowe wytwarzanie DHT, który bezpośrednio powoduje w wielu przypadkach typ łysienia androgenowego. Pojawia się zdecydowanie częściej u mężczyzn, niemniej jednak kobiety także doświadczają tego problemu.

U panów wywołuje na początku tworzenie się zakoli oraz recesję linii włosów. Następnie łyse miejsce pojawia się na czubku głowy, stale powiększając. Progres następuje aż do momentu ukształtowania się na głowie “podkowy”, pozostawiając włosy jedynie z boku oraz z tyłu głowy. Chcąc zobaczyć jak przebiegają poszczególne etapy w tym przypadku, warto spojrzeć na skalę Norwooda-Hamiltona. U pań natomiast jest inaczej. Włosy przerzedzają się stopniowo na całej głowie. Zauważalnie cały proces rozpoczyna się na linii przedziałku, by następnie rozchodzić się na boki. Włosy mogą wypadać także frontalnie, powodując cofanie się czoła. Etapy wypadania włosów u kobiet obrazuje skala Ludwiga.

Dolegliwość ta powodowana jest wiekiem, genetyką oraz zmianami hormonalnymi w organizmie, powodując miniaturyzację włosów oraz ich wypadanie.