Łysienie u mężczyzn - co je powoduje i czy można mu przeciwdziałać?

Łysienie u mężczyzn - co je powoduje i czy można mu przeciwdziałać?

Łysienie u mężczyzn to zmiana bardzo często obserwowana. Tak często, że uważana wręcz za typową. Twierdzi się przy tym, że utrata gęstości fryzury jest oznaką nie tyle co wieku, co predyspozycji genetycznych. Jednak mimo tego, co twierdziło się jeszcze kilkadziesiąt lat temu, dzisiaj wiadomo, że można jej zapobiegać. Męskie łysienie można zatrzymać i sprawić, że włosy zaczną wyrastać na nowo. Jak to zrobić?

Łysienie u mężczyzn przyczyny: łysienie androgenowe

Łysienie u mężczyzn może mieć różne przyczyny. Jednak najczęściej jest spowodowane przez zmiany hormonalne. Najbardziej popularnym typem jest łysienie androgenowe, które stanowi aż 95% wszystkich przypadków utraty włosów u panów. Najczęściej wywołują je predyspozycje genetyczne, jednak nie jest to warunek konieczny. Co ciekawe ten typ łysienia jest charakterystyczny dla mężczyzn rasy białej. Bardzo trudno spotkać łysiejącego czarnoskórego mężczyznę.

Łysienie androgenowe zazwyczaj rozpoczyna się niewinnie, jego symptomy są trudne w jednoznacznym zidentyfikowaniu, a dla osób aktywnie żyjących nierzadko niemożliwe w zaobserwowaniu. Lekkie przerzedzenie w kącikach włosów może być niezauważone, jednak z czasem, gdy fryzura traci na gęstości także na czubku głowy, problem bardzo trudno zignorować.

Choć łysienie androgenowe u mężczyzn rozpoczynać się może nawet u nastolatków, to najczęściej jego pierwsze zmiany obserwuje się między 25 a 40 rokiem życia. Z każdym rokiem obserwuje się obniżenie średniego wieku rozpoczęcia tego procesu.

Łysienie anagenowe

Tuż za łysieniem androgenowym pod względem częstotliwości występowania znajduje się łysienie anagenowe, które występuje po przebytej chemioterapii, czy gdy problemem staje się łysienie plackowate.

Przyczyną utraty włosów tego typu jest zatrzymanie ważnych procesów, które są niezbędne do tego, by włosy rosły i miały się dobrze: a dokładnie podziałów komórkowych macierzy włosa. Proces wzrostu włosa zostaje zatrzymany, a fryzura zaczyna się przerzedzać. Zmiany często mają charakter bardzo dynamiczny i mogą doprowadzić do przykrych konsekwencji w wyglądzie w bardzo krótkim czasie. W najcięższych przypadkach chorobowych dochodzi nawet do utraty włosów z okolicy brwi, rzęs, a nawet włosów łonowych.

Łysienie pourazowe

Nagła utrata włosów może być spowodowana ciężkim wydarzeniem w życiu, powiązanym ze sporym stresem. Włosy mogą wypadać na skutek wstrząsu po utracie bliskiej osoby, kilka miesięcy po przeżyciu groźnego wypadku, itd.

Co typowe dla takiego typu łysienia: włosy wypadają nie od razu, ale zazwyczaj po kilku miesiącach od zaistnienia sytuacji stresowej. Gdy już wstrząs minie, najczęściej włosy samoistnie odrastają. Zdarza się, że nie potrzeba dodatkowego wsparcia z zewnątrz, by odwrócić ten proces.

Łysienie typu męskiego na skutek złego odżywiania i chorób

Łysienie u mężczyzn może być spowodowane również nieprawidłowym odżywianiem. Gdy organizm jest osłabiony, bardzo szybko włosy tracą blask, stają się szare i pozbawione wyrazu. Są mniej odporne na działanie czynników zewnętrznych, w tym zwłaszcza uszkodzenia podczas czesania, suszenia, czy poddawania włosów zabiegom fryzjerskim.

Przyczyną utraty włosów może być długotrwała gorączka (włosy wtedy wypadają po kilku tygodniach po ustąpieniu problemu), niedobór witamin, anemia. Wiele chorób daje pierwsze objawy właśnie w osłabieniu struktury włosów oraz ich przerzedzeniu. Dlatego jeśli zauważymy u siebie podobne objawy, warto od razu poszukać pomocy. Można ją znaleźć od razu u specjalisty lub spróbować skorzystać z ogólnodostępnych środków na łysienie.

Łysienie u mężczyzn leczenie

Każda przyczyna utraty włosów wymaga odrębnego potraktowania. Łysienie męskie może być skutecznie leczone, jeśli jako przypadek chorobowy jest potraktowane w indywidualny sposób. Inaczej bowiem należy sobie radzić z łysieniem na tle hormonalnym, wywoływanym przez zmienną testosteronu – dihydrotestosteron, a inaczej z łysieniem wywołanym przez braki cennych witamin.

Praktyka wielu osób oraz doświadczenia kliniczne pokazują, że łysienie męskie najlepiej leczyć w dwojaki sposób: poprzez stosowanie tabletek lub innych rozwiązań farmakologicznych do stosowania od środka, w połączeniu z metodami stosowanymi od zewnątrz, na przykład uzupełnianiu terapii szamponami do włosów czy odżywkami. Istnieje również opcja obarczona dużo większym ryzykiem i zdecydowanie bardziej inwazyjna: mianowicie zabieg chirurgiczny uzupełniania włosów lub przy wykorzystaniu nowoczesnego urządzenia Artas. Jako jeden z najskuteczniejszych w leczeniu najczęstszego typu łysienia, wymienia się Minoxidil. To substancja, która przede wszystkim poprawia ukrwienie mieszków włosowych i dzięki temu sprawia, że docierają do nich wszystkie cenne substancje niezbędne do prawidłowego rozwoju. Substancja aktywna wykorzystywana jest w różnym stężeniu: 2%, 5% (Spectral. DNC) a nawet 7% (NR-08). Minoksidyl z jednej strony blokuje łysienie, z drugiej stymuluje porost nowych włosów. Wykorzystywany jest zarówno w preparatach na łysienie dla mężczyzn, jak i dla kobiet, na przykład Foligain - Minoxidil Foam 2% for Women.

Preparaty na łysienie dla mężczyzn zawierają również inną cenną substancję: Aminexil SP94, dzięki któremu można kontrolować wypadanie włosów, blokując je oraz poprawiając kondycję skóry włosów. Składnik ten został opatentowany przez francuski koncern L'Oreal. Aminexil znajdziemy między innymi w bardzo skutecznym preparacie znanym pod nazwą: Spectral.DNC.

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym bardzo skutecznym preparacie na łysienie: mianowicie nowoczesnym i bardzo wygodnym w stosowaniu grzebieniu ViviComb. Urządzenie to, dzięki emisji promieni niskoenergetycznego lasera LLC, przynosi zadowalające efekty w przypadku leczenia łysienia u 9 na 10 mężczyzn, a jego skuteczność została potwierdzona przez amerykańską instytucję znaną z rygorystycznego testowania produktu FDA.