Jak zapobiegać wypadaniu włosów?

Często nadmierną utratę włosów można samemu kontrolować. Najlepiej jednak jest w ogóle nie dopuścić do tego, żeby zaczęły wypadać. Wiadomo - na pewne okoliczności nie mamy wpływu, genetyki nie oszukamy, pewnych leków nie odstawimy. Ale możemy działać na innym polu - eliminując ze swojego życia złe nawyki lub poznając metody, które z pewnością przyczynią się do poprawienia kondycji włosów.

Tip 1: unikaj suszarek, farbowania, uważaj jak wiążesz włosy

Wskazówka szczególnie przydatna dla kobiet. Warto unikać suszarek. Suszarki powinny służyć wyłącznie do rozwieszania prania. Te pierwsze strasznie wysuszają i niszczą włókno włosa. Osłabiają także proteiny tam zawarte, prowadząc do kruszenia, aż w końcu - wypadania włosów. Tak samo jest z lokówkami, prostownicami i innymi przyrządami do upiększania fryzury. Trzeba zastanowić się także nad ograniczeniem farbowania włosów - cała chemia, zawarta w takich farbach przechodzi przez skórę i dociera do mieszków włosowych. Nie warto im robić aż takiej krzywdy - mogą nie wytrzymać i odejść... Trzecia kwestia - mocne wiązanie włosów. Stale napięty włos i ucisk na mieszki włosowe może prowadzić do łysienia trakcyjnego. Przydarza się ono najczęściej osobom noszącym dredy, ciasne kucyki, warkocze czy doczepiającym włosy.

Tip 2: dbaj o włosy podczas ich mycia

Trzy podstawowe zasady - nie szczotkuj mokrych włosów, unikaj częstego ich mycia oraz energicznego wycierania ręcznikiem. Sam zawsze staram się je stosować. Dzięki temu włosy są mocniejsze i jest ich po prostu więcej. Szczotkowanie “na mokro” jest grzechem numer 1. Włókno włosa jest wtedy odsłonięte i podatne na mechaniczne uszkodzenia. Można stracić włosy, które są dopiero w fazie wzrostu. Energiczne wycieranie ręcznikiem oraz częste ich mycie również prowadzi do ich osłabienia i uszkodzenia - mycie warto więc ograniczyć a włosy suszyć naturalnie, rozczesując je miękką szczotką.

Tip 3: wyrabiaj dobre nawyki w codziennym życiu

Strasznie ważna jest ilość snu, który powinien trwać minimum 7-8 godzin. Sen zapewnia totalną regenerację organizmu, odstresowuje i daje nową energię. Dobrym pomysłem na odstresowanie jest również aktywność fizyczna, warto więc zmobilizować się w tym kierunku, wyciągnąć z piwnicy rower, kupić skakankę lub piłkę do gry. Ćwiczenia i ruch pobudzają krążenie - również w skórze głowy.

Tip 4: wypracuj dobre nawyki żywieniowe

Najłatwiej zaszkodzić można swojemu organizmowi niewłaściwie się odżywiając. Pamiętaj, że “jesteś tym, co jesz”. Jeśli więc Twoje codzienne menu składa się z niezdrowej lub ubogiej w składniki odżywcze żywności - wszystko wyjdzie prędzej czy później na zewnątrz. Warto więc zadbać o to, co znajduje się w naszej kuchni. Znalazłem kilka podstawowych pierwiastków, które mogą pomóc w powstrzymaniu utraty włosów. Są nimi: żelazo, białko, witamina C, kwasy Omega-3, biotyna oraz cynk. Odpowiedni ich poziom w organizmie z pewnością zapobiegnie wypadaniu włosów.

Tip 5: unikaj niskokalorycznych diet płynnych, unikaj surowego białka

Z tym białkiem to nie żart. Surowe białka zawierają substancję, która wiąże biotynę, co zapobiega jej wchłanianiu do organizmu. Jak wyżej napisałem - biotyna jest jednym z pierwiastków, które pomagają hamować wypadające włosy. Warto więc dbać o to, aby mogła się ona spokojnie przedostawać do organizmu. Niskokaloryczne diety płynne są natomiast najlepszym pomysłem na pozbycie się energii. Utrata zapasów energetycznych przekłada w pewnym stopniu się na kondycję włosów oraz fakt, że zaczynają wypadać.

Tip 6: zdecyduj się na naturalne suplementy diety

Jeśli już pomagać swojemu organizmowi, to warto to robić w sposób naturalny. Najlepszym pomysłem na podreperowanie zdrowia i dodatkowo - zahamowanie wypadania włosów jest zaopatrzenie się w suplementy zawierające witaminę C, biotynę i żelazo. Równie dobrze jest wybrać - co w moim przypadku zaczęło dawać rezultaty - suplement, w którym znajduje się Saw Palmetto - czyli palma sabałowa. Brałem Procerin i Provillus i byłem zadowolony z efektów. Takie suplemety najlepiej samemu przetestować - działają one na pewno z różnym skutkiem na różne osoby, więc poszukiwanie idealnego może troszkę potrwać - ale jest tego warte.

Tip 7: Zrób test na łysienie

Test na łysienie to co prawda nie wskazówka, która pomoże zapobiec wypadaniu włosów, ale informację o nim bardzo chciałem umieścić. Bardziej adekwatnego miejsca na stronie nie znalazłem:) Test ten sprawdza jaka jest kondycja Twoich włosów, czy są elastyczne i czy jesteś podatny w przyszłości na łysienie. Wykonuje się go następująco: dwoma palcami chwytasz mały kosmyk swoich włosów. Pociągnij je wolno ale stanowczo, aż skóra Twojej głowy zostanie napięta. Jeśli więcej niż 1/3, 1/4 włosów wypadnie - niestety masz predyspozycje do łysienia.