Silne wypadanie włosów – jak zmierzyć się z tym problemem?

To, że nasza fryzura się uszczupla jest procesem normalnym. Każdego dnia wypadają nam włosy i to nie powinno nas dziwić, czy też martwić. Problemem jest sytuacja, kiedy zaczynamy ich tracić za dużo, a proces ten postępuje bardzo szybko.

Codziennie – w normalnej sytuacji – tracimy około 150 włosów. Wynika to z naturalnej kolei rzeczy, ponieważ każdy z nich ma swój cykl życia. Zaczyna się od anagenu (faza wzrostu), a kończy etapem określanym jako telogen (faza spoczynku). Po tej ostatniej, włosy po prostu wypadają, a na ich miejsce wyrastają nowe.

Co odpowiada za silne wypadanie włosów?

To bardzo istotne pytanie, bo od odpowiedzi na nie zależy to, w jaki sposób będziemy się mogli temu procesowi przeciwstawić. Zacząć należy od tego, że silne wypadanie włosów może być powodowane poprzez długotrwały stres. Jego powód może być różny. Dla niektórych będą to problemy na studiach (ciężka sesja na przykład), a dla innych praca. Niezależnie jednak od tego, jeśli stres trwa dłuższy czas, to jego skutkiem może być nadmierne i silne wypadanie włosów.

Kolejnym powodem może być nieodpowiednia dieta. Tutaj też warto zauważyć, że taki zły jadłospis musi być „uskuteczniany” przez dłuższy czas. Jest to obecnie bardzo częsta sytuacja z racji chociażby braku czasu na dokładniejsze przyjrzenie się temu co jemy, lub na przygotowywanie zdrowych posiłków. Włosy są bardzo narażone na braki składników odżywczych. Pierwiastki i witaminy są dla nich niezbędne, dlatego też w momencie gdy zaczyna ich brakować, fryzura staje się dużo słabsza i matowieje. Końcowym efektem jest nadmierne wypadanie włosów. Powyższe przyczyny są stosunkowo łatwe do usunięcia. Istnieją jednak takie przyczyny, których przezwyciężenie sprawia nieco więcej problemów.

Przykładowo, silne wypadanie włosów może być spowodowane poprzez działanie substancji toksycznych. Szczególnie długotrwałe przebywanie w takim „zatrutym” otoczeniu może skutkować – poza bardzo negatywnym wpływem na organizm – silnym wypadaniem włosów. Za ten ostatni stan można również uznać pewien etap łysienia androgenowego. Mowa tu o późniejszej fazie tego problemu, kiedy to DHT wręcz niszczy mieszki włosowe, powodując wypadanie włosów.

Jak z tym walczyć?

Przede wszystkim – skutecznie. Jeśli znamy powód wypadania włosów, to na pewno już na starcie jesteśmy w pewien sposób wygrani. Zła dieta? Należy ją po prostu zmienić. Dodać te składniki odżywcze, które do tej pory były pomijane. Dla ułatwienia: włosy wypadają jeśli brakuje żelaza, cynku i witamin z grupy B. Jeśli powodem jest działanie DHT można pokusić się o konkretne preparaty walczące z tą przyczyną. Wybór jest tak naprawdę ogromny. Warto jednak zauważyć, że coraz większą popularność zdobywają kuracje, które wykorzystują kilka preparatów wzajemnie się uzupełniających. Sigma Skin to bardzo dobry przykład tej nowej formy walki z nadmiernie wypadającymi włosami.

Warto zwracać uwagę na to, w jakim stanie jest nasza fryzura, bo nierzadko jest tak, że to ona daje nam pierwszy, widoczny sygnał o tym, że coś może być nie tak. A to na przykład źle się odżywiamy, albo prowadzimy zbyt intensywne i stresujące życie.