Finasteride – w jaki sposób działa na hamowanie łysienia?

Finasteride – w jaki sposób działa na hamowanie łysienia?

Walka z łysieniem jest dość specyficzna z różnych względów. Przykładem może być fakt, że do powstrzymywania wypadania włosów stosuje się specyfiki i substancje chemiczne, które pierwotnie miały całkowicie inne przeznaczenie.

Tak właśnie jest z preparatem o nazwie Finasteride, który w naszym kraju można spotkać pod nazwą Propecia. Zawiera on w swoim składzie związek wykorzystywany w całkiem innym – chociaż również męskim – schorzeniu.

Czym jest Finasteryd

Tak właśnie brzmi nazwa związku, który jest podstawowym elementem preparatu Finasteride (czy też jak zostało wspomniane wcześniej, możecie go szukać pod nazwą Propecia). Przyjrzyjmy się mu nieco uważniej. Jest to związek, który należy do grupy tak zwanych steroidów. Finasteryd to inhibitor 5 – alfa – reduktazy. Co to oznacza dla nas? Otóż fakt, że ten ostatni związek to enzym, którego główną funkcją jest katalizowanie przemiany testosteronu w jego bardzo aktywną postać. Jest ona bardzo niebezpieczna zarówno dla naszych włosów – o czym nieco później – jak i dla prostaty. Finasteride jest w stanie powstrzymywać tę przemianę, chroni rozrost tego gruczołu. Dlatego też związek ten wykorzystywany jest między innymi przy powstrzymywaniu nowotworów prostaty.

Finasteride na łysienie

To, że opisywany związek jest w stanie powstrzymywać przemianę testosteronu w aktywną formę zostało wykorzystane w preparacie Finasteride. W zasadzie, to fakt wpływu na stan włosów został zauważony przypadkiem i można powiedzieć, że jest on niejako skutkiem ubocznym Finasterydu. Tutaj warto zauważyć, że jest to preparat przeznaczony do walki z łysieniem typu męskiego. Z racji składnika, który został w nim użyty w żadnym wypadku nie powinien być stosowany przez kobiety. To dość istotne ograniczenie i należy o nim pamiętać. Finasteryd może w niekontrolowany sposób wpłynąć na zdrowie pań.

U panów również zdarzają się skutki uboczne stosowania tego preparatu (zwłaszcza przez dłuższy czas), ale są one – trzeba dodać dla sprawiedliwości – niezmiernie rzadkie. Wymienić trzeba reakcję alergiczną (w postaci wysypki), ból jąder i problemy z erekcją.

Czy Finasteride jest skuteczny?

Tutaj zdania są podzielone – zresztą jak w przypadku wielu innych preparatów na łysienie. Konkluzja jednak jest taka, że składnik, który w tym produkcie występuje jest w stanie powstrzymać wypadanie włosów. Istnieje też spora szansa na zagęszczenie fryzury. Dość istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa jest odpowiednie stosowanie takiego preparatu. Należy bezwzględnie przestrzegać instrukcji stosowania. Nie można przekraczać dziennej dawki. W żadnym wypadku nie poprawi, czy też nie przyspieszy to efektów, a może nam zaszkodzić.

Finasteride to bez wątpienia preparat, który warty jest wypróbowania, ale cały czas należy mieć z tyłu głowy to, że mogą pojawić się skutki uboczne. Wiele osób stosujących ten preparat wykorzystuje go jako dodatek do całej kuracji. Dobrą alternatywą będzie tu np. minoksydyl, zawarty m.in. w NR-07, cenionym preparacie na porost włosów.